You are currently viewing DUMNI Z DZIEŁA

DUMNI Z DZIEŁA

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

Abp Henryk Nowacki poświęcił odnowiony kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie.

 

Wniedzielę 25 lipca parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie przeżywała uroczystość poświęcenia odnowionej świątyni oraz trzech dzwonów, z których najstarszy ma prawie 100 lat.

Mszy św. przewodniczył abp Nowacki, nuncjusz apostolski. W homilii podkreślił, że 300-letnią świątynię poświęcił bp Tomasz Ziegler u początku istnienia diecezji tarnowskiej. 200 lat później rozbudowany kościół oddał do kultu abp Leon Wałęga.

 

– Swoją pracą, troską, ofiarnością postaraliście się, by w ciągu 22 lat odnowić gruntownie wasz kościół. Możecie być dumni z wykonanego dzieła, dzięki któremu kościół w Oleśnie należy do najpiękniejszych w diecezji i nie tylko – mówił abp Nowacki.

 

Hierarcha zaznaczył, że obecnie na Zachodzie wiele kościołów jest likwidowanych bądź sprzedawanych, wiele jest pustych, ponieważ nie gromadzą się w nich już ludzie. – W naszych kościołach daje się odczuć wyciągniętą rękę Boga do ludzi, którzy się w nich gromadzą. Widać, że nie chcemy, by nasze świątynie stały się muzeami, lecz pozostały miejscami modlitwy, głoszenia słowa Bożego i sprawowania sakramentów – mówił arcybiskup.

 

Renowację kościoła w Oleśnie podjął 22 lata temu śp. ks. prał. Jan Rybak, a od trzech lat kontynuował ją ks. prał. Jan Panek. – W ciągu niemal ćwierćwiecza wykonano nowe ogrzewanie, wymieniono instalację elektryczną, odnowiono polichromię i pomalowano kościół, założono nowe oświetlenie i dwa nowe witraże, wymieniono posadzkę, odnowiono ołtarz główny, chrzcielnice, stalle, wymieniono dach nad zakrystią i ufundowano trzy nowe konfesjonały. W kolejnych latach odnowiono ołtarze boczne, wykonano zewnętrzne oświetlenie kościoła i odnowiono wiszącą ambonę. Ponadto wykonano nowe ławki, we współpracy z gminą powstały nowe parkingi, zrobiono również drenaż wokół świątyni, a w ciągu ostatnich trzech lat odnowiono elewację zewnętrzną – wylicza ks. prał. Panek.

 

FOTOGALERIA NA STRONACH TARNOWSKIEOG GOŚCIA NIEDZIELNEGO

 

Źródło: Tarnowski Gość Niedzielny