You are currently viewing ĆWIKÓW. PIERWSZY TAKI POMNIK W POLSCE

ĆWIKÓW. PIERWSZY TAKI POMNIK W POLSCE

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

Pierwotnie upamiętniał miejscowych, którzy polegli na frontach I wojny światowej. Zbudowano go 100 lat temu.

 

W parafii Olesno, na terenie której leży Ćwików, odbyła się 16 lipca podwójna uroczystość. Na Mszy św. w kościele w Oleśnie pobłogosławiono nowy sztandar OSP z Ćwikowa, która liczy już sobie 97 lat istnienia.

– Jednostka powstała w 1925 roku. Stary sztandar, który mamy, mocno się już wysłużył, dlatego postanowiliśmy przygotować nowy. Obecnie w naszej OSP jest 40 strażaków, w tym 12 seniorów, 18 druhów ma uprawnienia do wykonywania funkcji ratowniczo-gaśniczych, pozostali przygotowują się do tych zadań – mówi Jarosław Marczyk, prezes OSP Ćwików.

Mszy św., podczas której pobłogosławiono nowy sztandar, przewodniczył kapelan powiatowy Straży Pożarnej ks. prał. Zygmunt Warzecha. W homilii podkreślił, że sztandar strażacki jest szczególnym znakiem, który ogniskuje w sobie wszystkie wartości związane z hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

– Każdy z was powinien nosić w sobie cząstkę tego sztandaru, realizując w swoim życiu wartości, które są związane ze służbą drugiemu człowiekowi i całemu stworzeniu. Zaś sztandar powinien wyrażać waszą jedność we wspólnym działaniu dla dobra społecznego – mówił ks. Warzecha.

Proboszcz par. Olesno ks. prał. Jan Panek podkreśla, że sztandar rodzi poczucie wspólnoty. – Jest także znakiem pamięci, że praca strażaka to bezinteresowne bohaterstwo i służba dla ogółu – mówił duszpasterz.

Po Eucharystii wszyscy udali się do Ćwikowa pod pomnik poległych mieszkańców podczas I i II wojny światowej. Odbył się apel pamięci, a delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki i znicze.

Pomnik upamiętnia 34 żołnierzy pochodzących z Ćwikowa, walczących na różnych frontach I wojny światowej. Inicjatywa zbudowania monumentu wyszła od Koła Młodzieży przy Małopolskim Towarzystwie Rolniczym. Na budowę zebrano ponad 300 tysięcy marek polskich. Pierwsze prace rozpoczęto w maju 1922 roku, a uroczyste poświęcenie pomnika miało miejsce 16 lipca 1922 roku. był to, jak podkreśla się w kronikach szkoły w Ćwikowie, pierwszy taki pomnik w Polsce.

Później na tablicy pomnika dopisano jeszcze 13 osób walczących w czasie II wojny światowej.

– Mój dziadek należał do komitetu budowy pomnika – mówi Roman Sarat sołtys Ćwikowa. – To bardzo ważne miejsce na mapie naszej miejscowości. Pomnik ostatnimi laty mocno zniszczał, ale udało się go odnowić dzięki wsparciu gminy Olesno. Upamiętnia naszych, ale przypomina również o wielkiej historii, w której polegli uczestniczyli walcząc o niepodległą Polskę – dodaje sołtys.

Po apelu poległych i złożeniu kwiatów udano się pod remizę strażacką, gdzie jednostka OSP Ćwików otrzymała nowy sztandar.